چاپ کردن این صفحه

 بررسی تیپ‌شناسی شخصیت بر اساس مدل «تیپ‌شناسی انیاگرام»:

آن وقت‌های کودکی، همه چیز خیلی ساده‌تر از حالا بود و بدون دلیل خیلی چیزها را رد یا قبول می‌کردیم.

اما میان کودکی‌هایمان متوجه بودیم که بعضی هم سن و سال‌ها کمتر یا بیشتر از ما قدرت "نه" گفتن و یا گرفتن آنچه می‌خواهند را دارند، بعضی بیشتر از بقیه جیغ و فریاد می‌کنند و بعضی همیشه یک گوشه، تنهایی نشسته‌اند و سرشان به بازی تک نفره با خود یا دوستان خیالی، گرم است. البته آن‌هایی که دوستان خیالی داشتند معمولا آنقدر کم‌حرف و راز نگه‌دار بودند که بعدها فهمیدیم چنین ماجرای هیجان انگیزی هم وجود دارد!
به قول " رنی بارون" چیزی برای فرزندانمان خوبست که با آن ویژگی متولد شده‌باشند.
می‌خواهم بگویم آدم‌ها از کودکی، لوح‌ (صفحه) های نوشته شده‌ی ژنتیکی دارند که به ارث می‌برند. هر لوح بسیار شبیه به یک تبلت با برنامه‌های مختلف ‌است که توانایی بعضی از آن‌ها ساده و برخی پیچیده می‌باشد. نوشته‌ و برنامه‌های برخی انگار قرارست یک روز خوانده یا اجراء شوند و بعضی هرگز اجراء نمی‌شوند ولی شاید لوح‌های پررنگ یا تبلت‌هایی هم باشند که نور صفحه به اندازه‌ی کافی برای خوانده‌شدن نداشته‌ ولی قدرت زیادی برای اجراء داشته‌باشند، همان‌هایی که می‌توانند خطرآفرین و زیرپوستی عمل کنند و یا که شاید نه‌تنها خطری نداشته‌ که نقطه قوت و استعدای خاص داشته‌باشند!
این‌همه برای گفتن این نکته‌ی مهم بود که هیچکس نمی‌داند کودکی که دارد می‌پرورد و یا عزیز نزدیک و یا حتی خودش، روزی قرارست تبهکار شود یا یک نابغه‌ی خلاق، دانشمندی خاص شود یا هنرمندی ناب؟ مدیری موفق گردد یا کارگری ساده؟ ولی اگر بتوان توانایی خواندن بعضی از این لوح‌ها را داشت، خصوصاً توسط خود افراد و اگر هنوز کودکند به واسطه‌ی بزرگترها (افراد خانواده، مشاور، مربی و معلم‌های کودک) اتفاقات جالبی رخ خواهد داد.

  اینگونه هر شخص می‌تواند برای آینده‌اش بهتر تصمیم بگیرد که چه کاره شود و چه رشته‌ای را انتخاب کند تا در آن موفق‌تر باشد. همچنین می‌تواند بفهمد از چه کسانی یا چه موضوعاتی و چه زمان‌هایی ممکن‌است آسیب ببیند یا به چه کسانی ممکن است آسیب بزند تا بتواند مانع آن‌ها شود.

تیپ‌شناسی شخصیت که سال‌هاست توسط متخصصین، تحقیق و اجرا شده به همین موضوع می‌پردازد و انواع مختلفی دارد. یکی از مدل‌هایی که به نسبت دیگر انواع، ساده‌تر است "تیپ‌شناسی انیاگرام یا اینیاگرام" نام دارد.
در این مدل، اول، آدم‌ها در سه گروه بزرگ قرار می‌گیرند و بعد هر گروه به سه بخش تقسیم می‌شود با این حساب می‌توانیم افراد را به 9 تیپ اصلی تقسیم کنیم که هیچکدام بهتر یا بدتر از آن دیگری نیست فقط استعداد، نیازها و رفتارهایشان در هر گروه شبیه هم ولی با گروه‌های دیگر متفاوت است.

برای خواندن کامل مطلب و یا مطالب مشابه به بخش موفقیت مراجعه کنید

انتشار در مجله رتبه

مشاورنامه آزمون‌های سراسری گاج/ اسفند 93

عاطفه برزین

بازدید 29666 بار