چاپ کردن این صفحه

پایان دادن به بارداری (سقط جنین)

سقط جنین را تا کجا باید مجاز دانست؟ آیا حق جنین برای زنده ماندن بر حق مادر برای تصمیم در مورد بدن خود ارجحیت دارد؟ برنامه پرگار...

قطعا دنیا مدیون فمنیست‌ها، مدافعین حقوق زنان یا کودکان است خصوصا در آن زمانها که هم جنسانم حق رای نداشتند و در خیلی موارد، قوانین ممالک، بین دو جنس، تمایز قائل نبودند و احتمالاً همچنان دنیا، خصوصا جهان سوم، نیاز به چنین فمنیست‌هایی دارد اما فرصتی شد تا بتوانم از (BBC)، برنامه پرگار را از ابتدا راجع به سقط جنین، قوانین موجود و حق مادران ببینم.

هیچوقت علاقه‌ای به قضاوت شخصیت و یا تیپ‌شناسی افراد آنهم در ملاء عام ندارم که دلایل خاص خودش را دارد اما این برنامه،‌ خیلی جالب سه، چهار مدل تیپ شخصیتی آرک‌تایپی را آنقدر صریح نشان داد که در خلال برنامه، گاه فراموش می‌کردم موضوع اصلی چیست!

یکی از مباحثه‌گرها خانمی‌ست که وقتی روی مسئله‌ی جان‌دار بودن جنین بعد از ده هفتگی صحبت می‌شود و اینکه مادر در هر شکل و حداقل، باید پیش از رسیدن به این مرحله،‌ فکری به حال بارداری‌اش می‌کرد و حالا مسئولیت او بیشتر است، درد کشیدن جنین را معادل درد کشیدن گیاهان، تعریف می‌کند و اصرار دارد اثبات کند در همه جا دانشمندان ثابت کرده‌اند درد گیاه با جنین فرقی ندارد و مادر حق دارد در هر مرحله از بارداری بابت عدم امنیت رشد سالم فرزندش چه از لحاظ اقتصادی و چه روانی و فرهنگی و اصلا بدون دلیل چون جنین را حمل می‌کند، سقط جنین کند، همه باید به این تفکر کمک کنیم و دولتها قوانینی بگذارند تا چنین حقی را به مادران بدهند...

می‌دانم آوردن یک پاراگراف نمی‌تواند تمام صحبتهای پرگار را به وضوح نمایان کند، ولی تمام تلاش شنوایی ادراکی من این بود که شاید جایی و در لحظاتی این دوست عزیز کمی انعطاف به خرج دهد و کوتاه بیاید و جنین را حداقل بعد از ده هفتگی، آدم حساب کند، اما او انعطاف به خرج نداد و چنین بود که متوجه شدم اگرچه این نگاه و روش و متد را نمی‌پسندم ولی متوجه‌ام که گاهی جهان به وجود چنین افراد منسجم و قاطعی نیاز دارد و چه بهتر می‌شد اگر این قاطعیت‌ها فقط به نفع زنان یا مردان نبود و به نفع جامعه بشری، اخلاق و سلامت جسم و روان، فریاد زده می‌شد!

پ.ن:‌

اصلاحیه‌ای برای این متن: متوجه شدم پرگار همه‌ی مباحثات را پخش نکرده و این بخش،‌ مونتاژ بوده بنابراین شاید بیش از این نباید نظری داد.

ضمنا دوستانی که با تیپ‌شناسی آشنایی دارند می‌توانند به راحتی این تیپ شخصیتی را به یاد آورند، لازم به ذکرست، به عمد اسامی افراد را نیاوردم و بابت نظر شخصی‌ام عذرخواه این افراد هستم!

عاطفه برزین/ جمعه 8 آبان

بازدید 26175 بار